تبلیغات
خاطرات خلبانان - تاریخچه نبرد های اف-14
 
خاطرات خلبانان
پرواز را به خاطربسپار پرنده مردنی است
دوشنبه 26 دی 1390 :: نویسنده : امیرعلی جاوید

تاریخچه كوتاه نبردهای F-14 تامكت در خدمت                                         نویسنده: آرمان


هواپیمای جنگنده افسانه ای F-14 تامكت علی رغم شهرت و توانایی های بی نظیر آن و امپراطوری بی چون و چرای آن بر آسمان ها تا چند دهه، در نبردهای زیادی شركت نكرد. به خصوص نبرد هایی كه در آن ها هواپیمای دشمن به وسیله موشك فینیكس سرنگون شده باشد تعدادشان به انگشتان دست هم نمی رسد. تامكت كه در اصل برای حفاظت از ناوهای هواپیمابر و نه ماموریت های تهاجمی طراحی شده بود، در نیروی دریایی به طور بسیار محدود در چند جنگ هوا به هوا شركت كرد و عمده شكارهای این جنگنده به خدمت آن در جنگ تحمیلی توسط ایران باز می گردد كه شما فراوانی از جنگنده های نیروی هوایی بعثی عراق به وسیله این جنگنده خوش پرواز IRIAF سرنگون گشتند. در مطلب زیر به تاریخچه كوتاهی از نبرد ها و درگیری های هواپیمای تامكت در زمان خدمت سی و چند ساله این جنگنده می پردازیم:


1975-1974، جنگ ویتنام: اگر چه تامكت بسیار دیرتر از آنچه كه می بایست به جنگ ویتنام رسید، اما این جنگنده در اسكادران های VF-1 و VF-2 به تدریج پروازهای پاترول یا گشت هوایی خود را از سپتامبر 1974 آغاز كرد و این گشت ها تا می 1975 ادامه داشت. این گشت های هوایی به عنوان بخشی از عملیات Frequent Wind انجام می شد، با وجود موفقیت های عمده فانتوم در مقابل جنگنده های ویتنامی، در طی این عملیات تامكت ها موفق به شكار هواپیماهای میگ نشدند، یعنی همان شكارهای آماده ای كه در ماموریتهای تن به تن با فانتوم به راحتی از مزرعه آسمان درو می شدند.

 

1974 تا به حال، اسكورت بمب افكن های شوروی: یكی از بازی های مورد علاقه تامكت (!) اسكورت بمب افكن های شوروی بود كه در حال عبور بر فراز ناوهای هواپیمابر آمریكا شناسایی می شدند. از آن جا كه یكی از ماموریت های اصلی تامكت حفاظت از ناوهای هواپیمابر بود، ماموریت های موسوم به «Catch that bomber» از ماموریت ها و كارهای تقریباً روزانه خدمه تامكت به شمار می رفتند. هر گاه كه جنگنده یا بمب افكن های دوربرد و استراتژیك شوروی مسلح به موشك های كروز ضد كشتی به محدوده خطر ناوهای آمریكایی می رسیدند، اف-14 های نیروی دریایی به منطقه خطر اعزام می شدند تا به اصطلاح به آن ها «خوش آمد» بگویند. این ماموریت ها در حقیقت برای سرنگون ساختن جنگنده ها یا بمبرهای دشمن انجام نمی شد، بلكه صرفاً هدف از انجام ان ها اسكورت بمب افكن تا منطقه دور از خطر و البته در صورت امكان نگاهی انداختن به تسلیحات محمول این هواپیما ها بود.


اسكورت بمب افكن Tu-95 شوروی توسط F-14 نیروی دریایی آمریكا


1988-1980، جنگ تحمیلی ایران-عراق: می دانیم كه ایران تنها كشور بعد از آمریكا بود كه به جنگنده افسانه ای تامكت مجهز بود. در 22 سپتامبر سال 1980 مقارن با سی و یكم شهریور ماه 1359 شمسی، رژیم بعثی عراق با هدف اشغال منطقه موسوم به شط العرب و جزایر استراتژیك خلیج فارس كه دارای چاه های نفتی بسیار غنی بودند، با حمله به چندین پایگاه هوایی ایران به منظور فلج ساختن قوای هوایی ایران، آتش جنگ تحمیلی هشت ساله را بر افروخت. تامكت های ایران با 270 موشك فوق پیشرفته فینیكس در آن زمان و تعداد نا معلومی موشك های اسپارو و سایدوایندر به جنگ هواپیماهای عمدتاً روسی عراق رفتند. هیچ یك از طرف های درگیر در جنگ آمار صحیح و درستی از شكارهای خود در نبرد های هوایی به جامعه جهانی ارائه ندادند، اگرچه وقایع مشهود دال بر ساقط شدن بیش از هشتاد فروند هواگرد عراقی به وسیله اف-14 های ایرانی است. عمده این هواگردها شامل هواپیماهای میگ 21، میگ 23، میگ 25، سوخو 20، سوخو 22، جنگنده های میراژ اف-1 و تعدادی هلیكوپتر های میل می باشد كه از شوروی سابق خریداری شده بودند.

 

1981، ساقط شدن دو فروند سوخو 22 لیبیایی توسط تامكت های USN: در اوایل دهه هشتاد میلادی، كشور لیبی مشكلاتی را در زمینه مرزهای آبی بین المللی ایجاد كرده بود. بنا بر قوانین بین المللی، كشورهای ساحلی حق دارند تا دو مایل حاشیه دریا را جزو مرزهای خود به شمار آورند در حالی كه كشور لیبی این قانون را قبول نداشته و تا 12 مایل آن طرف تر از مرزهای خشكی خود، دریا را جزو مرز های كشورش می دانست. نیروی دریایی آمریكا در نقش نیروی پلیس بین المللی روزانه گشت هایی را بر فراز حریم هوایی بین المللی كه از آن سو لیبی جزو مرزهای خود می دانست انجام می داد كه اكثر این پرواز به درگیری های مانوری بین جنگنده های روسی لیبی و جنگنده های آمریكایی می انجامید. صبح نوزدهم آگوست سال 1981 بود. دو فروند F-14A از ناو هواپیمابر نیمیتز برخاسته و به قصد انجام ماموریت گشت هوایی یا CAP در حال پرواز بودند كه هواپیمای پیش اخطار آواكس E-2 آن ها را از وجود دو فروند سوخو 22 فیتر در منطقه آگاه كرد كه مستقیماً به سمت تامكت ها در حال حركت بودند. با نزدیك شدن سوخوها به هواپیماهای تامكت، آتشی از زیر بال هواپیمای سوخو 22 لیدر پیدا شد كه بعد ها معلوم شد كه این آتش مربوط به روشن شدن موشك AA-2 آتول بوده كه به سمت اولین تامكت شلیك شده بود. این موشك به تامكت ها برخورد نكرد و با این اتفاق، چون به سمت تامكت ها شلیك شده بود خلبان ها می توانستند به سوخو 22 های لیبی شلیك نمایند. پس خلبان لیدر تامكت مسیر خود را به سمت سوخو 22 وینگ من تغییر داد و با رها شدن از اشعه مستقیم آفتاب صبحگاهی كه چشم فرمانده تامكت را آزار می داد، یك فروند موشك سایدوایندر از بال تامكت جدا شده و مستقیماً به درون اگزوز موتور سوخو 22 رفت و از قسمت كابین به بعد سوخو به طور كلی منهدم شد اما خلبان با موفقیت از هواپیمای نیمه سوخته خود اجكت كرد. دومین فروند سوخو 22 هم با شلیكی عالی به سرنوشت سوخو 22 دیگر دچار شد و بدین ترتیب بار دیگر برتری تامكت اثبات گردید.

 

1983، نبرد بر فراز لبنان و درگیری با میگ ها و موشك های SAM: در اواخر سال 1983، نیروهای حافظ صلح آمریكا در منطقه لبنان، كشوری كه درگیر جنگ های داخلی است،  مورد تهدید حملات نیروهای گروه های نظامی لبنان و نیروهای سوریه قرار گرفتند. در نتیجه این حملات، اسكادران های VF-11 و VF-31 از روی ناو هواپیمابر جان اف كندی به انجام عملیات پرداختند. در طی این عملیات، هواپیماهای تامكت به شدت مورد تهاجم موشك های زمین به هوای SAM و موشك های AAA قرار گرفتند، هر چند كه هیچ از آن ها به تامكت ها برخورد نكرد. یكی از خلبانان اسكادران VF-11 می گوید: «در یكی از پروازهای خود بر فراز لبنان كه در اصل ماموریت شناسایی به وسیله سیستم TARPS بود، به طور همزمان رادار تامكت من بر روی هشت هواپیمای میگ قفل نمود، اما میگ ها با انجام مانورهای سپلیت اس مانع از قفل صحیح و شلیك می شدند، هر چند كه نهایتاً هواپیماهای دشمن به سمت سوریه عقب نشینی كردند.» در این عملیات هیچ هواپیمای تامكتی ساقط نشده و حتی آسیبی به آن ها نرسید، در حالی كه در حملات بعدی دو هواپیمای A-6 و A-7 سرنگون شدند.


هواپیماهای F-14 تامكت در حال پرواز با بالهای بسته


1985، نجات هواپیمای مسافربری از بند ربایندگان توسط تامكت ها: در سال 1985، هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی مصر در پرواز مصر به لیبی توسط هواپیما ربایان سازمان آزادی بخش فلسطین برای در فشار گذاشتن دولت اسرائیل به منظور آزادی زندانیان سیاسی ربوده شد. به منظور آزادی هواپیمای مسافربری از بند ربایندگان، هفت هواپیمای اف-14 تامكت مامور رهگیری هواپیمای بوئینگ 737 شدند كه سه فروند از این هواپیما ها برای دفع خطر احتمالی تهاجم هواپیماهای لیبیایی در نظر گرفته شدند. یك هواپیمای پیش اخطار E-2 از قبل موقعیت دقیق هواپیمای قربانی را مشخص كرده و تامكت ها را بدان سمت هدایت نمود. هواپیماهای تامكت در شرایط سخت پرواز شبانه و سكوت كامل رادیویی و همچنین در حالتی كه تمام چراغ های بیرونی هواپیماها خاموش شده بود، به بوئینگ 737 قربانی نزدیك شدند. هواپیماهای F-14 به گونه ای جالب در جلو، عقب و طرفین هواپیمای بوئینگ 737 قرار گرفتند و پس از ثبات موقعیت، تامكت ها تمام چراغ های خود را روشن كرده و ارتباط رادیویی خود را با خلبان بوئینگ 737 برقرار نمودند. هواپیمای تروریست ها به شیوه ای بسیار غافلگیر كننده رهگیری شده و تا فرودگاهی در ایتالیا اسكورت شد. پس از فرود، گروه های پلیس هواپیما را احاطه كرده و تروریست ها را با موفقیت دستگیر نمودند.

 

1989، ساقط شدن دو فروند میگ 23 لیبیایی توسط تامكت های USN: روز چهارم ژانویه سال 1989، بار دیگر نیروی هوایی لیبی مغلوب نیروی دریایی آمریكا شد. دو فروند F-14 تامكت كه از ناو هواپیمابر جان اف كندی برخاسته بودند، بار دیگر در حریم بین المللی هواپیماهای لیبیایی را مشاهده كردند. یك روال كاملاً معمولی این بود كه همانند اكثر اوقات رادار قدرتمند AN/AWG-9 هواپیماهای تامكت روی هواپیمای دشمن قفل می شد تا هواپیماهای دشمن از وجود قفل راداری آگاه شده و امكان بازگشت بدون درگیری برای آن ها به وجود می آمد. معمولاً همین اقدام برای دور كردن هواپیماهای دشمن كافی بود، چرا كه صدای قفل رادار مسلح AWG-9 به اندازه كافی ترسناك است كه هواپیماهای نسل سوم روسی را بترساند. اما انگار این بار خلبانان لیبیایی شجاع تر از این حرف ها بودند چرا كه به نزدیك تر شدن به تامكت های آمریكایی ادامه دادند. پس از هشت دقیقه مانورهای دو طرف برای یافتن موقعیت خوب شلیك، سرانجام دستور درگیری از سوی مركز فرماندهی ناو صادر شد. نخستین تامكت روی هدف قفل كرده و موشك اسپاروی خود را شلیك كرد، اما موشك به هدف برخورد نكرد. این در حالی بود كه موشك دوم شلیك شده از همین هواپیما هدف خود را پیدا كرده و با موفقیت به آن اصابت نمود. تامكت دوم نیز به دلیل فاصله نزدیك استفاده از موشك سایدوایندر خود را ترجیح داده و موشك را شلیك كرد. این موشك نیز به هدف اصابت نموده و به داخل اگزوز موتور هواپیمای دشمن رفت.

 

1991، جنگ خلیج و آزادسازی كویت: در سال 1991، شش ماه بعد حمله نیروهای عراق بعث به كویت به منظور اشغال چاه های نفت آن كشور، نیروهای متحد حملات گسترده ای را علیه عراق صورت دادند. نیروی هوایی كشورهای متحد كاملاً بر نیروی هوایی عراق پیروز بود و این مسئله از تعدد هواپیماهای نیروهای متحد و همچنین عدم پشتیبانی غرب از عراق و فرسوده بودن جنگنده های عمدتاً روسی عراقی ناشی می شد. تعداد فراوانی از جنگنده عراقی برای جلوگیری از نابودی و انهدام به ایران پناه آوردند، به طوری كه حتی در حال حاضر جنگنده هایی چون سوخو 24، میگ 21، سوخو 22 و A-50 های عراقی در ایران مشغول به خدمت اند. در این جنگ حادثه كلاسیك «شكار میگ» رخ نداد و این بدان دلیل بود كه اكثر جنگنده های عراقی با مشاهده جنگنده های نیروهای متحد در فواصل نزدیك اقدام به عقب نشینی و حتی فرار می كردند. اف-14 های نیروی دریایی عملیات مختلفی را در اسكورت ناوهای هواپیمابر و هواپیماهای آواكس در این جنگ انجام دادند. شایعه ها دال بر آن بود كه خلبانان عراقی كاری مشابه آن چه در مقابل اف-14 های ایران در جنگ تحمیلی انجام دادند را صورت می دادند، بدین ترتیب كه به محض آگاهی از قفل شدن رادار تامكت روی هواپیمایشان، مسیر كاملاً مخالف را پیش رو گرفته و تقریباً از منطقه خطر تنها می گریختند.  تنها شكار تامكت در این جنگ سرنگونی یك فروند هلیكوپتر میل-8 هیپ با موشك سایدوایندر بود كه از فاصله نزدیك صورت گرفت. در ششم فوریه 1991، یك فروند F-14B از اسكادران VF-103 از بین رفت كه در طی این حادثه، یكی از خلبانان نجات یافت و دیگری به اسارت گرفته شده و در پایان جنگ آزاد گردید.

 

2000-1999، جنگ یوگسلاوی سابق: در طی جنگ یوگسلاوی، شاید F-14 بزرگترین و موثر ترین نقش های عمر خدمتی خود را ایفا كرد. در این نبرد هواپیماهای تامكت از اسكادران های مختلف برای پرواز در ماموریت هایی چون پشتیبانی نزدیك، بمباران دقیق با بمب های لیزری و ماموریت های شناسایی به كمك سیستم پیشرفته TARPS شركت داشتند. از ناو هواپیما بر یو اس اس تئودور روزولت كه به جنگ یوگسلاوی و خصوصاً نبرد كوزوو فرستاده شده بود، در بین ماه های آورین و ژوئن همان سال تعداد 4270 سورتی پرواز انجام شد كه از این تعداد 3055 عدد آن ها پروازهایی عملیاتی بودند كه در آن ها هواپیماهای تامكت از اسكادران VF-14 و F/A-18 نقش موثری داشتند. در این عملیات تعداد 477 هدف تاكتیكی و حدود 80 هدف ثابت نابود گردید در حالی كه آمار سقوط یا سرنگونی هواپیماهای خودی هنوز صفر بود.

 

2001، عملیات علیه تروریسم پس از حادثه یازدهم سپتامبر: در یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی، تروریست های گروه های وابسته با ربودن هواپیماهای مسافربری در بین راه و هدایت آن ها به سمت شهر نیویورك و برخورد كردن آن ها با دو ساختمان تجارت جهانی، موجب كشته شدن هزاران انسان بیگناه شدند. در این حادثه دو ساختمان برج های دوقلوی تجارت جهانی به شدت آسیب دیدند، به همین دلیل تعمیر آن ها مقرون به صرفه تشخیص داده نشده و هر دو ساختمان برای همیشه از آن منطقه حذف شدند. بلافاصله در دوازدهم سپتامبر، ناتو بیانیه ی جدیدی صادر كرد كه به موجب آن حمله یك كشور عضو این سازمان، حمله به تمام كشورهای عضو آن بود و همه می بایست در دفع تهاجم شركت كرده و كشور متجاوز را به عقب نشینی وادار كنند. به زودی تروریست ها شناسایی شدند. این تروریست ها تحت فرماندهی شخصی به نام اسامه بن لادن كه در افغانستان زندگی می كرد و مورد حمایت رژیم طالبان بود به فعالیت می پرداختند. چند هفته پس از تهاجم به ساختمان های تجارت جهانی، نیروهای آمریكایی و انگلیسی عملیات گسترده ای را علیه شبكه تروریست ها و نیروهای آن ها در افغانستان آغاز كردند. در این عملیات هواپیماهای F-14 كاملاً مسلح به همراه هواپیماهای F/A-18 از روی ناوهای هواپیمابر به انجام عملیات پرداختند و هدف های زیادی چون پایگاه ها، تسلیحات، كمپ های تمرین نبرد و همچنین واحد های نیروی رژیم طالبان را نابود كردند. در نهم اكتبر 2002، هواپیمای F-14 متعلق به اسكادران VF-14 مسیر 1700 مایلی خلیج فارس تا مزار شریف را برای عملیات بمباران دقیق طی كرد كه در این عملیات، هواپیماهای رژیم طالبان به كلی منهدم شدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:12 ب.ظ

Regards. Plenty of posts.

buy cialis fast cialis online wow cialis tadalafil 100mg recommended site cialis kanada buying cialis in colombia prezzo di cialis in bulgaria when will generic cialis be available the best choice cialis woman cialis ahumada cialis sicuro in linea
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Thanks! Valuable information.
generic cialis at the pharmacy cialis en mexico precio prix de cialis brand cialis generic cialis generique 5 mg bulk cialis how to purchase cialis on line cialis sans ordonnance we choice cialis uk cialis reviews
سه شنبه 13 آذر 1397 09:38 ب.ظ

Kudos! I like it.
cialis generique 5 mg cialis 20 mg cialis tadalafil cialis venta a domicilio prezzo di cialis in bulgaria only now cialis 20 mg cialis purchasing cialis usa cost weblink price cialis generic cialis levitra
دوشنبه 12 آذر 1397 11:06 ب.ظ

Amazing loads of beneficial material!
enter site 20 mg cialis cost generic for cialis prezzo cialis a buon mercato price cialis best order a sample of cialis when can i take another cialis cialis 5 mg funziona cialis pas cher paris venta de cialis canada cialis 20 mg cost
یکشنبه 11 آذر 1397 10:33 ب.ظ

Thank you! A good amount of postings!

cialis coupons printable generic cialis pill online prix de cialis cialis 100 mg 30 tablet generic cialis pro canada discount drugs cialis enter site natural cialis cialis arginine interactio cialis et insomni look here cialis order on line
شنبه 10 آذر 1397 10:45 ب.ظ

Helpful forum posts. With thanks.
only best offers cialis use venta de cialis canada wow cialis tadalafil 100mg cialis for sale no prescription cialis cheap cialis tablets australia cialis price thailand wow look it cialis mexico cialis online deutschland cialis efficacit
شنبه 10 آذر 1397 09:28 ق.ظ

Well voiced certainly! !
we choice free trial of cialis prices for cialis 50mg venta cialis en espaa brand cialis nl rx cialis para comprar we choice free trial of cialis cialis 20 mg effectiveness cialis ahumada cialis generic viagra vs cialis vs levitra
جمعه 9 آذر 1397 10:15 ق.ظ

Truly all kinds of fantastic tips.
buy online cialis 5mg calis wow cialis 20 how does cialis work can i take cialis and ecstasy cialis generique cialis cuantos mg hay cialis 100 mg 30 tablet we choice cialis pfizer india buy cialis sample pack
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:12 ب.ظ

Thanks a lot! A lot of material.

generic cialis tadalafil costo in farmacia cialis overnight cialis tadalafil venta cialis en espaa viagra cialis levitra cialis 5 mg schweiz cipla cialis online we like it cialis price cialis 20 mg wow look it cialis mexico
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:13 ب.ظ

You actually stated this adequately.
cialis 20mg preis cf enter site very cheap cialis we like it cialis price we choice cialis pfizer india price cialis wal mart pharmacy cialis prezzo di mercato female cialis no prescription cialis generique recommended site cialis kanada buy cialis uk no prescription
دوشنبه 9 مهر 1397 06:09 ب.ظ

You expressed it terrifically.
40 mg cialis what if i take cialis tadalafil online cialis for sale cialis coupon interactions for cialis cialis kaufen wo buy cialis il cialis quanto costa cialis savings card cialis generico postepay
یکشنبه 1 مهر 1397 03:48 ب.ظ

You have made the point!
the best canadian online pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies buy viagrow pro canada online pharmacies reviews pharmacy canada 24 most reliable canadian pharmacies canadian pharmacy uk delivery online pharmacy canadian pharmacies shipping to usa northwest pharmacies online
چهارشنبه 28 شهریور 1397 11:37 ق.ظ

You actually reported that perfectly.
effetti del cialis viagra vs cialis cialis taglich generico cialis mexico cialis bula tesco price cialis we recommend cheapest cialis cialis lilly tadalafi free cialis costo in farmacia cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:58 ب.ظ

Regards! Valuable information.
cialis bula we recommend cheapest cialis buy cialis online legal callus cheap cialis cialis usa cost canadian drugs generic cialis cialis official site dose size of cialis tarif cialis france
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:37 ب.ظ

Thank you! Fantastic stuff!
cialis tablets australia cialis flussig cialis 20mg prix en pharmacie cialis 20 mg cialis online deutschland cialis cost how to buy cialis online usa only here cialis pills cialis 20mg cialis dose 30mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:56 ق.ظ

Fantastic info. Many thanks.
buy viagra online with paypal how to buy generic viagra online online viagra pharmacy how to buy real viagra online where can i buy generic viagra online viagra uk buy online buy viagra uk pharmacy where can i buy viagra uk buy viagra where how to safely buy viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:25 ق.ظ

Thank you. I appreciate it!
how do cialis pills work cialis official site precios de cialis generico cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis soft gels cialis generico en mexico purchasing cialis on the internet what is cialis discount cialis cialis pills in singapore
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:45 ب.ظ

Incredible quite a lot of great tips.
buy cialis cheap 10 mg we recommend cheapest cialis prices for cialis 50mg cialis sans ordonnance cialis cipla best buy walgreens price for cialis how do cialis pills work purchasing cialis on the internet only best offers cialis use buy brand cialis cheap
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 12:41 ق.ظ

You expressed this adequately!
were to buy viagra buy viagra now online cheap generic viagra uk can you buy viagra without prescriptions online viagra buy buy viagra from india buy viagra online uk next day delivery buy levitra viagra viagra where to buy buying viagra online without prescription
جمعه 17 فروردین 1397 05:10 ب.ظ

Great content. Thank you!
cialis et insomni we recommend cialis info we recommend cialis best buy cialis dose 30mg when will generic cialis be available ou acheter du cialis pas cher tadalafil 20 mg cialis 20mg prix en pharmacie cialis 20 mg cut in half cialis italia gratis
یکشنبه 27 اسفند 1396 07:49 ب.ظ

Reliable stuff. Thank you.
cialis alternative cialis for sale we choice free trial of cialis wow cialis 20 cialis italia gratis cialis sale online cialis 20 mg cialis tablets for sale cialis name brand cheap buy online cialis 5mg
سه شنبه 4 مهر 1396 11:08 ق.ظ
These are accessible in 25 mg, 50 mg and 100 mg packing and will be ordered from Kamagra online pharmacy.
In order to revisit normal lifestyle, guys have to discover
good sources to apply. Actually, usually the one
prescribed is dependent upon several factors, including health, allergies of antibiotic,
and types of prostatitis, symptoms, and also the serious level.
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
Simply wish to say your article is as surprising.
The clearness to your put up is simply cool and i could think you're an expert in this subject.
Well along with your permission allow me to grasp
your feed to keep updated with imminent post. Thank you a million and please continue the gratifying work.
یکشنبه 25 تیر 1396 03:12 ب.ظ
It's amazing designed for me to have a web site, which is good in favor of
my knowledge. thanks admin
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:14 ب.ظ
Yes! Finally someone writes about truck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :